WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA INSTYTUTU ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNOŚCI PAN W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA INSTYTUTU ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNO...

Noc Naukowców pełna smaków

IRZiBŻ PAN
Kosmiczna żywność, bakterie, które sieją ferment, czy chemiczny kogel-mogel. Naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie zorganizowali serię pokazów i eksperymentów poświęconych zdrowemu odżywianiu. A to wszystko w ramach projektu Europejskiej Wspólnoty Wiedzy i Innowacji w obszarze żywności: EIT Food – Annual Food Agenda.

Kilkudziesięciu naukowców, 9 godzin wspólnego eksperymentowania i kilka tysięcy gości, którym nauka nie jest obojętna. Organizowana w całej Europie „Noc Naukowców” to okazja do zabawy popartej solidną dawką wiedzy. Pracownicy Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie odeszli na jeden dzień od swoich obowiązków, by pokazać, szczególnie najmłodszym, jak osiągnięcia nauki wpływają na nasze codzienne życie.

Tegoroczna Noc Naukowców w Galerii Warmińskiej w Olsztynie była poświęcona tajnikom zdrowego odżywiania. Na uczestników czekały specjalne pokazy, eksperymenty oraz warsztaty tematyczne. „Chcemy pokazać szkodliwość barwników nienaturalnych, chemicznych, które dodawane są do składników pokarmowych, które spożywamy. Najczęściej są to cukierki przede wszystkim” - mówi dr hab. Mariola Dietrich z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Były też „zaczarowane butelki” - naukowcy wyjaśniali dzieciom różnice gęstości wody i oleju. Pokazywali, że woda z olejem nigdy się nie zmiesza, a przy okazji powstaje piękny efekt kolorowych kuleczek.

Naukowcy niestrudzenie przekonywali, że nauka może być pasjonująca i ciekawa. Pokazywali na przykład, które z kwiatów rosnących w ogrodach i na łąkach możemy wykorzystać nie tylko do ozdoby, lecz również jako składniki wielu potraw. Można też było dowiedzieć się, czy zioła rzeczywiście są korzystne dla naszego organizmu i czy ich stosowanie może nam pomóc w utrzymaniu zdrowia i urody.

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie był gospodarzem Nocy Naukowców już po raz szósty.