WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA INSTYTUTU ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNOŚCI PAN W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA INSTYTUTU ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNO...

IRZiBŻ PAN na AgroWARMA 2023

IRZiBŻ PAN
Naukowcy z @Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie promują wiedzę na temat zrównoważonej produkcji żywności i zdrowych nawyków żywieniowychw trakcie targów AgroWARMA 2023!

Targi AgroWARMA 2023 to największa impreza rolnicza w regionie, dlatego nie mogło na niej zabraknąć stoiska Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. To właśnie między innymi dzięki działalności tej instytucji tak bardzo zmieniło się polskie rolnictwo i wiedza związana z produkcją żywności.

Współpraca naukowców z producentami ma również dodatkowe cele. Są nimi stałe odpowiadanie na potrzeby konsumentów oraz zwiększanie bezpieczeństwa produkcji żywności. „Przedstawiamy nasze działania, które realizujemy w ramach projektu EIT Food Grow, czyli wsparcia rolników, wsparcia producentów rolniczych. Staramy się pokazać, jak może wyglądać nowoczesne rolnictwo, jak może wyglądać nowoczesna akwakultura. Jak wpływa informatyzacja, jak wpływa udział satelit w nowoczesnym rolnictwie” – mówi dr inż. Tomasz Jeliński z Instytutu.

Ważną częścią Targów AgroWARMA 2023 były prelekcje poświęcone produkcji żywności, bezpieczeństwa żywności, czy dobrych praktyk w relacjach producent – konsument. Gościem specjalnym w trakcie wykładów był żubrobizon Brutus, który jest wizytówką stacji badawczej w Popielnie, prowadzonej przez  Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie.

Na stoisku Instytutu przygotowano wiele warsztatów i pokazów edukacyjnych. Dzięki symulatorowi rolniczemu odwiedzający zostali wprowadzeni w świat nowoczesnego, zrównoważonego rolnictwa.  Czekało też na nich mobilne laboratorium akwakultury, pokazujące, jak za pomocą ciekłego azotu utworzyć tzw. banki genów. Chętni przeprowadzali eksperyment wykrywania obecności prozdrowotnych przeciwutleniaczy w sokach i napojach. Pod namiotami czekało również samodzielne wykonywanie preparatów, między innymi z soku z kiszonych ogórków i kapusty, a następnie oglądanie pod nowoczesnym mikroskopem występujących tam drobnoustrojów.  Dużą popularnością cieszyły się też warsztaty na temat rozszyfrowywania symboli umieszczanych przez producentów na opakowaniach żywności i ich prawidłowej segregacji.