WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA INSTYTUTU ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNOŚCI PAN W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA INSTYTUTU ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNO...

Stypendia dla młodych badaczy

IRZiBŻ PAN
Młodzi naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie zostali wyróżnieni stypendiami Ministra Edukacji i Nauki. W całym kraju przyznano 217 takich nagród.

Ciekawi świata i głodni przełomowych odkryć – Ministerstwo Edukacji i Nauki wyróżniło 217 młodych naukowców, którzy otrzymają specjalne stypendium Ministra. W gronie  nagrodzonych znalazło się pięcioro badaczy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. Listę otwiera dr Sylwia Judycka z Zakładu Biologii Gamet i Zarodka, która w swoich badaniach przygląda się bliżej samcom ryb.

Zwierzęciem, które często pojawia się w badaniach tegorocznych laureatów jest m.in. świnia. Dr Joanna Wiśniewska pochyliła się nad tematem komórek macierzystych tkanki tłuszczowej świni i ich ciekawym możliwościom. „Badania skierowane są na określenie, czy te komórki macierzyste tkanki tłuszczowej świni mogą stanowić narzędzie naprawcze usprawniające proces gojenia ran skórnych, wiadomo, że gojenie bliznowe jest bardzo dużym problemem medycznym pomimo znacznego postępu w dziedzinie regeneracyjnej jak dotąd nie zostały opracowane metody, które skutecznie radziłyby sobie z problemem niegojących się ran, czy też ran bliznowych.” – mówi badaczka. Badania dr Magdaleny Szymańskiej również dotyczą świni, w tym wypadku w kontekście regulacji cyklu rujowego.

Temat wczesnej ciąży u świni w swoich badaniach porusza również dr Piotr Kaczyński. Ostatnią, piątą laureatką jest dr Joanna Jaworska, adiunkt w Zakładzie Biologii Gamet i Zarodka Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie, która w swoim dorobku ma między innymi badania nad doborem par rodzicielskich u koni.

W tym roku złożonych zostało 1897 wniosków stypendialnych. Laureaci konkursu będą otrzymywali stypendia Ministra przez okres do 3 lat.