WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA INSTYTUTU ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNOŚCI PAN W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA INSTYTUTU ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNO...

Szansa na zdrowsze mięso

IRZiBŻ PAN
Kampylobakterioza – z tą chorobą coraz trudniej jest walczyć. Bakterie ją wywołujące stają się odporne na antybiotyki, dlatego zespół naukowców z 4 krajów w ramach konsorcjum EIT Food postanowił opracować skuteczniejszą metodę jej zapobiegania. W tych badaniach bierze udział Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

Kampylobakterioza to bardzo groźna choroba wywoływana przez bakterie Campylobacter. W Unii Europejskiej jest najczęstszą z chorób przenoszonych drogą pokarmową. „Rezerwuarem tych bakterii jest drób, zwierzęta, świnie, krowy, występuje również w niepasteryzowanym mleku. Także znajdujemy je w zbiornikach wodnych” - wymienia dr inż. Anna Majkowska, kierownik laboratorium mikrobiologicznego Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Campylobacter nie szkodzi zwierzętom, ale u ludzi może powodować biegunkę, bóle głowy, nudności, a nawet poważniejsze powikłania w postaci ostrego, bakteryjnego nieżytu żołądka.

Niestety z bakterią coraz trudniej jest walczyć. „Antybiotyki nie mogą być rozwiązaniem w zwalczaniu Campylobacter u drobiu – a od drobiu zarażamy się najczęściej kampylobakteriozą – dlatego że mogą one zwiększać antybiotykooporność tych bakterii i ograniczać możliwość leczenia później osób chorych w szpitalu” - podkreśla dr Lidia Markiewicz z zakładu immunologii i mikrobiologii żywności IRZiBŻ PAN. Naukowcy z 4 krajów, w tym pracownicy Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie, postanowili wspólnie pod egidą EIT Food opracować skuteczniejszą metodę walki z tą bakterią. Skupiają się na zastosowaniu wirusów bakteryjnych, czyli bakteriofagów, które będą w naturalny sposób zwalczać Campylobacter. „Rozwiązanie polega na wyizolowaniu ze środowiska najbardziej skutecznych wirusów, które z kolei będą najbardziej skutecznie zwalczały obecne w środowisku bakterie z rodzaju Campylobacter. Czyli poszukiwanie najbardziej skutecznego wroga dla swojej ofiary – wirusa dla bakterii” - tłumaczy dr Markiewicz.

Wyizolowane przez naukowców szczepy bakteriofagów staną się podstawą do opracowania preparatu, który znajdzie zastosowanie w przemyśle. „Liczymy, że pod koniec przyszłego roku będziemy mieli gotowy produkt. W tej chwili prace są bardzo zaawansowane i w zasadzie mamy wyselekcjonowane bakteriofagi, które będą zwalczały bakterie Campylobacter. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach taki produkt zostanie udostępniony do sprzedaży zarówno w Polsce, jak i krajach Europy” - zapowiada dr inż. Tomasz Jeliński, główny specjalista w IRZiBŻ PAN w Olsztynie.

W projekcie realizowanym w ramach Wspólnoty Wiedzy i Innowacji w Obszarze Żywności – EIT Food, oprócz Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, biorą także udział naukowcy z Włoch, Niemiec i Hiszpanii.