WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA INSTYTUTU ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNOŚCI PAN W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA INSTYTUTU ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNO...

Prof. Mariusz Piskuła dyrektorem IRZiBŻ PAN po raz trzeci

IRZiBŻ PAN
Prof. Mariusz Piskuła ponownie został dyrektorem Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Za główny cel stawia sobie budowę nowej siedziby Instytutu w sąsiedztwie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Bez zmian na stanowisku dyrektora Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. Po raz trzeci tę funkcję będzie pełnił profesor Mariusz Piskuła. To sytuacja wyjątkowa, bowiem statut Polskiej Akademii Nauk przewiduje sprawowanie tej roli maksymalnie przez 2 kadencje.

Profesor Mariusz Piskuła jest absolwentem Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. W Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN pracuje od początku jego działalności, tj. od 1988 roku.

Końcówka drugiej kadencji zbiegła się z prestiżowym wyróżnieniem dla badaczy Instytutu. Sześciu z nich znalazło się w zestawieniu 2 procent najbardziej wpływowych naukowców na świecie w rankingu amerykańskiego Uniwersytetu Stanforda. Jak zauważa dyrektor, dużym sukcesem minionej kadencji było też uzyskanie finansowania budowy nowej siedziby Instytutu w sąsiedztwie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego. „Szykowaliśmy się do tego co najmniej sześć lat. Jesteśmy na ostatnim etapie tych przygotowań. Tu muszę podziękować bardzo Urzędowi Marszałkowskiemu, który wspierał nas w naszych wysiłkach, jak również miastu Olsztyn” - zaznacza prof. Piskuła.

Instytut chce tu przenieść swoje wszystkie działania, obecnie ulokowane w dwóch oddalonych od siebie oddziałach, co znacznie ułatwi zarządzanie jednostką oraz prowadzenie interdyscyplinarnych badań. Nowe centrum w sąsiedztwie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego to także szansa na ściślejszą współpracę z biznesem. Obiekt ma być gotowy w pierwszej połowie 2023 roku.