WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA INSTYTUTU ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNOŚCI PAN W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA INSTYTUTU ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNO...

Światowy Dzień Żywności z EIT FOOD

IRZiBŻ PAN
Na świecie rocznie marnuje się 1,3 miliarda ton jedzenia. Warsztaty przygotowane przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie oraz olsztyński Bank Żywności w ramach projektu EIT Food AnnualFoodAgenda mają pokazać, jak gotować zdrowo i zgodnie z zasadą „zero waste”.

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN i Bank Żywności w Olsztynie zorganizowały warsztaty kulinarne w ramach obchodów Światowego Dnia Żywności. Wydarzenie jest częścią projektu #AnnualFoodAgenda finansowanego przez Europejską Wspólnotę Wiedzy i Innowacji w obszarze żywności EIT Food. Prezentowano m.in. żywność liofilizowaną i różnicę między suszeniem a liofilizowaniem.

Zorganizowano też prelekcję na temat bakterii chorobotwórczych w żywności, które wywołują groźne dla zdrowia i życia człowieka zatrucia i zakażenia pokarmowe. Uczniowie dowiedzieli się o możliwościach zastosowania bakteriofagów w walce z kampylobakteriozą – najczęstszą chorobą przenoszoną przez żywność w Europie.

Ze względu na panującą pandemię, drugą część wydarzenia stanowiły bezpłatne webinary – międzypokoleniowe warsztaty kulinarne, które odbyły się 16 i 19 grudnia 2020 roku. Całe rodziny mogły wspólnie przygotowywać zdrowe i smaczne potrawy na wigilijny stół. Wszystkie zgodnie z ideą „zero waste”, czyli gotowania bez strat. W menu znalazły się m.in pasztet z selera, niebiańsko puszyste pierogi i ciasto z kaszy gryczanej.

Warsztaty były częścią projektu EIT Food #AnnualFoodAgenda, który dąży m.in. do poprawy nawyków żywieniowych i postaw konsumenckich względem gospodarowania żywnością w Europie.