WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA INSTYTUTU ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNOŚCI PAN W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA INSTYTUTU ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNO...

O ZDROWEJ ŻYWNOŚCI

IRZiBŻ PAN
Jak wspierać producentów zdrowej i tradycyjnej żywności? Na ten temat rozmawiali naukowcy z całej Europy, którzy spotkali się na konferencji Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

Duży, dorodny owoc. Pieczywo z chrupiącą skórką. Pachnąca wędlina. Wydawałoby się, że to gwarancja zdrowia. Dobrze wiemy, że nie zawsze tak jest. Część konsumentów wybiera produkty wytwarzane masowo. Inni decydują się jednak na wybór tych wytwarzanych tradycyjnie, które cechuje wysoka jakość. Lokalnym producentom ma pomóc Europejska Sieć Żywności Tradycyjnej TRAFOON utworzona w listopadzie 2013 roku.

W projekcie zajmujemy się owocami, warzywami, zbożami i rybami. Chcemy wspierać małe firmy by wprowadzały innowacje, którą będą w stanie połączyć i zbalansować z tradycją - tłumaczy SUSANNE BRAUN - KOORDYNATORKA PROGRAMU SIECI ŻYWNOŚCI TRADYCYJNEJ TRAFOON. 

Siedemdziesięciu specjalistów w dziedzinie żywności spotkało się w Olsztynie, by wymienić się doświadczeniami z działań prowadzonych w ich krajach. Gospodarzem konferencji „Łączenie tradycji i innowacji - jak osiągnąć sukces w branży rolno-spożywczej” był Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie.

- Tradycja i innowacja to są w pewnym sensie sprzeczne terminy, ale z naszej dyskusji wynika, że w tradycyjnej żywności jest miejsce na innowacje, szczególnie gdy ta żywność budzi zainteresowanie i może być wprowadzona na rynek - mówił prof. RYSZARD AMAROWICZ - KIEROWNIK ZAKŁADU CHEMICZNYCH I FIZYCZNYCH WŁAŚCIWOŚCI ŻYWNOŚCI, IRZIBŻ PAN W OLSZTYNIE.

Istotną kwestią są przepisy regulujące produkcję żywności tradycyjnej.

- Założenie o bezpieczeństwie produktów bazujące na doświadczeniu nie dotyczy żywności niekonwencjonalnej, chemikaliów używanych w celach technicznych, nowych wynalazków z laboratoriów, żywności modyfikowanej genetycznie a także egzotycznej żywności z różnych części świata - dodał BERND VAN DER MEULEN - WAGENINGEN UNIVERSITY & RESEARCH CENTRE, HOLANDIA. Ciekawym wątkiem w dyskusji były również grzyby, które mogą być doskonałym uzupełnieniem diety i bogatym źródłem witamin z grupy B oraz witaminy D.

- Jeżeli podda się grzyby działaniu słońca, są w stanie wytworzyć witaminę D2, którą organizm po zjedzeniu przetworzy na witaminę D3, która jest niezwykle dobra dla zdrowia, to powoduje, że grzyby to znacznie niż dodatek do potraw - powiedział ANTON SONNENBERG - WAGENINGEN UNIVERSITY & RESEARCH CENTRE, HOLANDIA. Dwudniowej konferencji towarzyszyła również sesja posterowa, podczas której naukowcy dzielili się wynikami swoich badań – a także prezentacja regionalnych potraw. Projekt TRAFOON realizuje trzydzieści ośrodków badawczych z 14 krajów Europy.