WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA INSTYTUTU ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNOŚCI PAN W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA INSTYTUTU ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNO...

"Komunikaty Mazursko-Warmińskie"

INSTYTUT PÓŁNOCNY IM. WOJCIECHA KĘTRZYŃSKIEGO W OLSZTYNIE
Instytut Północny w Olsztynie może pochwalić się wydawaniem najstarszego w Polsce północno-wschodniej czasopisma naukowego. Zaglądamy do „Komunikatów Mazursko-Warmińskich”.

„Komunikaty Mazursko-Warmińskie” to najstarsze humanistyczne czasopismo naukowe w tej części Polski. Jego początki sięgają połowy roku 1946, kiedy za sprawą działalności Instytutu Mazurskiego zaczęły się ukazywać „Komunikaty Działu Informacji Naukowej". Były to pierwsze publikacje naukowe wydane w powojennym Olsztynie.

Po przełomie październikowym 1956 roku członkowie Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze” i Stacji Naukowej Polskiego Towarzystwa Historycznego zainicjowali powstanie „Komunikatów Mazursko-Warmińskich”. „Komunikaty Mazursko-Warmińskie” ukazują się od 1957 roku. Początkowo za redakcję czasopisma odpowiadali prof. Tadeusz Cieślak oraz Emilia Sukertowa-Biedrawina. Szczególną rolę w budowaniu naukowej jakości pisma mieli prof. Janusz Jasiński, wieloletni redaktor prof. Wojciech Wrzesiński, sekretarz redakcji prof. Bohdan Łukaszewicz oraz przewodniczący rady redakcyjnej prof. Marian Biskup.

„Komunikaty Mazursko-Warmińskie” to periodyk, który od lat posiada ugruntowaną pozycję w polskim środowisku naukowym. Na łamach czasopisma przewijają się nazwiska czołowych badaczy polskich, a coraz częściej także i zagranicznych. „Komunikaty” przedstawiają dzieje Warmii, Mazur i Powiśla oraz historycznych Prus, północnych obszarów I Rzeczypospolitej od czasów dawnych po historię najnowszą.

Publikowane tu artykuły odnoszą się do historii politycznej, społecznej, gospodarczej i kulturalnej, ale także archeologii, historii medycyny czy socjologii. Niezwykłą wartość mają także publikacje dotyczące językoznawstwa i nazewnictwa. To szczególnie ważne w regionie, w którym ruchy migracyjne i osadnicze miały wpływ na zmiany nazw.

Oprawa czasopisma kilkukrotnie się zmieniała. Dzisiejsza szata graficzna nawiązuje do numerów z lat 50. XX wieku. „Komunikaty” ukazują się w formie drukowanej i cyfrowej. W obu wydaniach dostępna jest także bibliografia zawartości czasopisma autorstwa Jerzego Minakowskiego.

„Komunikaty Mazursko-Warmińskie” łączą bogatą tradycję i doświadczenie z nowoczesnością, dlatego obecne są w największych bazach czasopism naukowych. Współpraca redakcji z autorami i recenzentami odbywa się za pomocą panelu edytorskiego na platformie cyfrowej „Komunikatów”: kmw.ip.olsztyn.pl. Tą drogą można także zgłaszać swoje teksty do publikacji.

Redakcja dba o to, żeby spełniać wszelkie wymogi jakości, dlatego „Komunikaty Mazursko-Warmińskie” obecne są na liście czasopism naukowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.