WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA INSTYTUTU ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNOŚCI PAN W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA INSTYTUTU ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNO...

Rozmowa z dzieckiem o Bogu

MZPiTU W OLSZTYNIE
Podejmowanie trudnych tematów w rozmowach z dziećmi to wyzwanie, przed którym staje niemal każdy rodzic. Do takich tematów należą rozmowy o Bogu.

Spotkanie poświęcone rozmowom z dziećmi o wierze zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Rodzice mogli posłuchać o rozwoju duchowym dziecka, a także o tym, jak pokierować młodym człowiekiem, by jego droga duchowa przebiegała zgodnie z jego rozwojem emocjonalnym. „Chcemy wyposażyć rodziców w proste umiejętności, proste narzędzia, jak rozmawiać z dzieckiem o Bogu, jak je wprowadzać w wiarę swoim świadectwem i postawą” - mówi Iwona Dziak z olsztyńskiego oddziału „Civitas Christiana”.

Aby te rozwiązania były skuteczne, należy przede wszystkim dostosować sposób prowadzenia rozmów do etapu rozwoju duchowego dziecka. A tu rola rodziców jest nie do przecenienia. „Od samego początku życia dziecka, poprzez świadectwo, które dają, poprzez przygotowanie dziecka, poprzez wspólną modlitwę, poprzez pokazywanie Pana Boga na co dzień mogą dać dziecku to, co najważniejsze, czyli doświadczenie Boga, jego obecności, jego miłości” - przekonuje psycholog Aleksandra Karasowska.

W wykładzie uczestniczyli przede wszystkim rodzice, ale wiele informacji okazało się cennych również dla nauczycieli pracujących z młodzieżą. „Pracuję z dziećmi w szkole katolickiej i łączę dwie funkcje, jako wychowawca, nauczyciel, ale też wspieram rozwój duchowy dzieci, bo też taka jest misja szkoły. Natomiast prywatnie też jestem rodzicem i mimo że jestem magistrem teologii, to często padają takie pytania z ust dzieci zaskakujące, że zastanawiam się, czy robię to wystarczająco dobrze, profesjonalnie” - przyznaje Danuta Cywińska.

Aby odpowiedzieć na ważne pytania dzieci, rodzice muszą umieć korzystać z instrumentów, jakie daje wiara i doświadczanie. Ważna jest też głęboka i mądra więź – zaspokajająca zarówno rodzicielskie pragnienia, jak i potrzeby dziecka.