WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA INSTYTUTU ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNOŚCI PAN W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA INSTYTUTU ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNO...

Wiedza obraz(k)owa

IRZiBŻ PAN
Jak przygotowywać brokuły, żeby nie traciły swoich wartości odżywczych, w jakich produktach spożywczych znajdziemy cenne dla zdrowia prebiotyki i dlaczego pieczywo jest ważnym elementem naszej diety? Pracownicy Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie przygotowali infografiki, które wprowadzą nas w tajemnice produktów spożywczych i prawidłowego żywienia. A to wszystko w ramach projektu @EIT Food #AnnualFoodaAgenda.

W jaki sposób najłatwiej przyswajamy wiedzę? Dzięki obrazkom, kolorom i ciekawostkom, które pobudzają nasz umysł do działania. Pracownicy Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie przygotowali infografiki, które znaleźć możemy między innymi na Facebooku. „Jest to forma odpowiedzi na czasy, w których żyjemy. Żeby to móc przedstawić w jakiś taki atrakcyjny dla widza sposób postanowiono wybrać taką technikę, jaką jest właśnie infografika” - wyjaśnia dr Anna Ogrodowczyk z Zakładu Immunologii i Mikrobiologii Żywności Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

Na przygotowanych przez naukowców infografikach znajdziemy m.in. listę minerałów i witamin zawartych w brokułach oraz to, w jaki sposób je jeść. „Brokuł jest bardzo dobrym źródłem witamin, minerałów, związków biologicznie aktywnych, co ciekawe, jest bardzo dobrym źródłem białka w diecie, więc szczególnie dla wegan jest bardzo dobrym substytutem mięsa, ponieważ 100 kcal brokuła ma więcej białka, niż 100 kcal antrykotu wołowego” - wyjaśnia Natalia Drabińska z IRZiBŻ PAN. Nie zabrakło też ciekawostek o pieczywie. Statystyczny Polak zjada aż trzy kilogramy pieczywa na miesiąc. Niestety, chleby i podobne im wyroby stanowią 49 procent wszystkich wyrzucanych produktów spożywczych. „Chleb to jest główne źródło energii dla naszego mózgu, nasz mózg nie może pracować bez glukozy, chleb to są węglowodany złożone, a węglowodany złożone składają się właśnie z glukozy. Bardzo fajną ciekawostką może być zaś to, że suchy chleb służył kiedyś jako… gumka do ścierania ołówka” - opowiada dr hab. Małgorzata Wronkowska z Instytutu. W przygotowanych materiałach znajdziemy też m.in. informacje o różnicach między probiotykami a prebiotykami, ciekawostki o pomidorach czy o mleku, poznamy też tajemnice długiego życia Japończyków.

Infografiki zostały zrealizowane w ramach projektu EIT Food #AnnualFoodAgenda.