WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA INSTYTUTU ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNOŚCI PAN W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA INSTYTUTU ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNO...

Dieta antywirusowa

IRZiBŻ PAN
Mądrze wybierajmy produkty i komponujmy zdrowe posiłki. To może pomóc w budowaniu odporności w trudnym czasie pandemii koronawirusa – przekonują specjaliści z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

Paweł Amulewicz, Telewizja Kopernik: Czy odpowiednia dieta może pomóc ustrzec nas przed zakażeniem koronawirusem?

Dr inż. Anna Majkowska, kierownik laboratorium mikrobiologicznego Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie: Dieta musi być dostosowana do każdego człowieka. Część z nas pracuje w domach, zdalnie. My kończymy co zaczęliśmy ale staramy się zachować dystans. Natomiast wiele osób pracuje ciężko, ciężej niż poprzednio. Nie możemy z jednej strony się przejadać, a z drugiej być głodni, musimy zadbać o zbilansowaną dietę.

Jakie produkty powinny się w niej znaleźć?

Jeśli jesteśmy w domu, to jedzmy mniej, głównie warzywa i owoce, starajmy się ograniczyć mięso, które jest ciężkostrawne. Natomiast osoby ciężej pracujące muszą mieć inaczej zbilansowaną dietę.

Napoje zawierające alkohol. Powinniśmy ich unikać?

Proszę pamiętać, że w zeszłorocznych doniesieniach naukowych podano, że każda ilość alkoholu jest niepożądana, więc stosujmy alkohol, spirytus rozcieńczony do 60-80% do odkażania powierzchni. Dwie części spirytusu, jedna część wody i mamy dobry środek do dezynfekcji powierzchni.

Wielu z nas robi teraz większe zakupy, by rzadziej opuszczać dom. Które produkty możemy bezpiecznie kupować? Które długo wytrzymają?

Przede wszystkim wszelkiego rodzaju kasze, które są doskonałe na ten czas, mąka ma trwałość pół roku, cukier nieokreśloną, żywność przetworzona w puszkach, słoikach, mleko UHT w kartonikach, które ma trwałość pół roku.

Jak przechowywać owoce i warzywa, by maksymalnie wydłużyć ich żywotność?

Teraz w nowoczesnych lodówkach są specjalne szuflady do przechowywania warzyw i owoców, gdzie jest odpowiednia temperatura i wilgotność. Zawinięte w wilgotne ściereczki, woreczki, to na pewno przedłuży ich trwałość.

Mięso – kupujemy i przygotowujemy od razu, czy mrozimy na później?

Jeśli przynosimy teraz kupione mięso do domu, to je przetwórzmy i zamróźmy gotowe dania, pamiętając o tym, żeby nie kłaść obok siebie produktów nieprzetworzonych z przetworzonymi.

Czy są produkty, których nie można mrozić? Chleb, ser?

Ser się doskonale mrozi. Jeśli mamy objawy przed chlebem, to róbmy grzanki, wirus ginie w wyższych temperaturach i w kontakcie z detergentami, ale chleba myć nie będziemy. Ser może zmienić konsystencję, ale nie walory smakowe, nabiały dobrze się mrożą, czasem wyglądają inaczej po rozmrożeniu.

Dziękuję za rozmowę.