WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA INSTYTUTU ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNOŚCI PAN W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA INSTYTUTU ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNO...

W trosce o czyste powietrze

NOWE MIASTO LUBAWSKIE
Niska emisja to wciąż główna przyczyna powstawania smogu. Jak walczy z nią Nowe Miasto Lubawskie?

Władze Nowego Miasta Lubawskiego od kilku lat prowadzą działania służące poprawie jakości powietrza.  Kluczowym momentem był pozyskanie prywatnego inwestora, który wybudował w Nowym Mieście Lubawskim centralną kotłownię. Poprowadzone z niej ciepłociągi dziś zasilają w ciepło wszystkie budynki wielorodzinne oraz budynki użyteczności publicznej. Inwestycja już przynosi efekty. „Dzisiaj emisja spalin do powietrza bardzo mocno została ograniczona tym bardziej, że wymogi i rygory dzisiaj ustawowe są takie, że ta kotłownia musi spełniać te wszystkie normy” - podkreśla Józef Blank, burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego. Kolejnym działaniem władz było doprowadzenie gazu do miasta. Zdecydowana większość Nowego Miasta Lubawskiego jest już pokryta siecią gazową. „Projektowane są kolejne tereny. Myślę, że jest to kwestia 2 - 3 lat, że całe miasto będzie pokryte siecią gazową. Mieszkańcy będą mieli możliwość podłączenia się również do gazu ziemnego” - mówi burmistrz Józef Blank.

By wygrać walkę o czyste powietrze, samorządy coraz więcej pieniędzy przeznaczają na wymianę starych pieców węglowych. Nie inaczej jest w Nowym Mieście Lubawskim. „Mogą z tego korzystać właściciele prywatnych posesji. Zainteresowani składają wniosek, później komisja dokonuje przeglądu tych wniosków i decyduje o przyznaniu tych środków” - wyjaśnia Andrzej Nadolski, przewodniczący nowomiejskiej Rady Miasta. W walkę ze smogiem w Nowym Mieście Lubawskim włącza się również  Straż Miejska. „Strażnicy przeprowadzają kontrole w gospodarstwach domowych pod kątem legalności stosowanego paliwa. Kontrole przeprowadzane są na podstawie zgłoszeń interwencyjnych mieszkańców oraz działań prowadzonych z własnej inicjatywy strażników. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w stosunku do osób odpowiedzialnych stosowane są sankcje karne” - ostrzega Piotr Wysocki, komendant Straży Miejskiej.

Władze miasta przypominają, że wsparcie na zastosowanie ekologicznych źródeł ciepła można uzyskać z rządowego programu ,,Czyste powietrze”. Wnioski przyjmuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Nowe Miasto Lubawskie przygotowuje się też do kampanii informacyjnej, dotyczącej obowiązkowej segregacji odpadów. Urząd Miejski opracował specjalną ulotkę z zasadami prawidłowej segregacji. Mieszkańcy otrzymają ulotkę wraz z korespondencją z decyzjami podatkowymi.