WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA INSTYTUTU ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNOŚCI PAN W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA INSTYTUTU ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNO...

Dwugłos w sprawie

IRZiBŻ PAN
Człowiek – środowisko – żywność – zdrowie. Otwarte wykłady popularyzujące wiedzę z tego obszaru zorganizował Oddział Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w Olsztynie.

Czym są choroby alergiczne? Jakie są ich objawy? Co może być alergenem i co to jest alergia krzyżowa? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań usłyszeliśmy w czasie wykładów dr hab. Barbary Wróblewskiej i dr n. med. Magdaleny Zakrzewskiej podczas jesiennego cyklu spotkań popularno-naukowych „Wszechnica PAN. Dwugłos w sprawie”.

Barbara Wróblewska, dyrektor ds. naukowych i kierownik Zakładu Immunologii i Mikrobiologii Żywności olsztyńskiego Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN, przybliżyła publiczności najnowsze osiągnięcia nauki w dziedzinie alergii pokarmowych, diagnostyki, sposobów łagodzenia reakcji alergicznych czy popularnych probiotyków. „Wiele osób uważa, że jest alergikiem. Wiele osób ma stwierdzonych diagnostycznie alergie, natomiast duża rzesza czeka na to, co przyniesie jeszcze nauka” - podkreśla Barbara Wróblewska. Szacuje się, że w całej Europie na różne postacie alergii cierpi ok. 150 mln ludzi, w tym co trzecie dziecko. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że choroby alergiczne zajmują trzecią pozycję na liście najczęstszych chorób przewlekłych i stanowią obecnie jedno z poważnych zagrożeń cywilizacyjnych. Według Europejskiej Agencji Alergologii i Immunologii Klinicznej, w perspektywie kolejnych 10 lat około 50 proc. Europejczyków będzie dotkniętych chorobami alergicznymi.

Wszystkie zagadnienia w ramach cyklu Wszechnicy PAN są prezentowane  przez dwoje specjalistów w danej dziedzinie. Profesor Barbarze Wróblewskiej towarzyszyła doktor Magdalena Zakrzewska, która przybliżyła publiczności możliwości diagnostyki ambulatoryjnej i szpitalnej oraz zagadnienia nowoczesnej diagnostyki molekularnej i jej znaczenie w leczeniu chorób alergicznych.

Spotkanie odbyło się w siedzibie Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i w Białymstoku. Było otwarte dla wszystkich zainteresowanych tematem chorób alergicznych, dając możliwość nie tylko wysłuchania, ale też zadania pytań ekspertom.