WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA INSTYTUTU ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNOŚCI PAN W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA INSTYTUTU ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNO...

Nowoczesne metody leczenia chorób płuc

SZPITAL PULMONOLOGICZNY
Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc to jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w całym kraju.

Choroby płuc wymagają skutecznego i zaawansowanego leczenia. Dziś przyjrzymy się, jak Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc wykorzystuje nowoczesne technologie w leczeniu dróg oddechowych.

Prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego jest niezbędne w kontekście zdrowia i kondycji całego organizmu. Niestety, mimo wielkich starań pulmonologów, liczba pacjentów cierpiących na choroby płuc nie maleje. Spowodowane jest to wieloma czynnikami, w tym również środowiskowymi, ale przede wszystkim paleniem tytoniu. Aby uchronić się przed chorobami płuc, warto stosować profilaktykę. Co jednak w przypadku, kiedy profilaktyka to za mało? Wtedy niezbędne są kompleksowa diagnostyka i specjalistyczne leczenie, które w naszym województwie oferuje Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc. „Mamy wiele pracowni, wiele badań, które pozwolą nam wykryć przyczyny niewydolności układu oddechowego, przyczyny pogarszającego się stanu zdrowia naszego, w zakresie układu oddechowego” – zachęca lek. Jacek Owczarczyk, zastępca dyrektora ds. medycznych Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płuc.

W ostatnich latach nastąpił ogromny postęp w leczeniu i diagnostyce chorób układu oddechowego. Jakie innowacyjne terapie i technologie stosują specjaliści w Warmińsko-Mazurskim Centrum Chorób Płuc? „Wśród wielu badań diagnostycznych, inwazyjnych w naszym oddziale i w naszym szpitalu, jedną z głównych metod diagnostycznych są biopsje płuca. Biopsje są pod kontrolą tomografii komputerowej, bądź też ultrasonografii i specjalnymi igłami cienkimi, bądź też grubymi pobieramy materiał do dalszych badań” – mówi lek. Piotr Przelaskowski, zastępca koordynatora oddziału alergologiczno-pulmonologicznego Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płuc. „U nas wykonujemy 3 rodzaje badań. Badanie wysokiej rozdzielczości, TK wysokiej rozdzielczości, które służy do oceny struktur płuc. Zazwyczaj badanie to bez kontrastu jest wykonywane. Poza tym wykonujemy tomografię komputerową z kontrastem, czyli to najważniejsze badanie w diagnostyce chorób nowotworowych płuc. Poza tym wykonujemy badanie Angio-TK. To jest badanie z kontrastem. Służy do zdiagnozowania zatorowości płucnej” – wymienia lek. Monika Głogowska, specjalista chorób płuc, chorób wewnętrznych i alergologii. „U nas w oddziale wykonujemy bardzo dużo procedur diagnostycznych, takich jak bronchoskopie, EBUSY, biopsje gruboigłowe pod kontrolą tomografii komputerowej, także jeśli chodzi o diagnostykę, to tutaj mamy też leczenie zachowawcze i diagnostykę również zachowawczą, natomiast u nas w oddziale robi się też bardzo dużo procedur takich interwencyjnych” – dodaje lek. Michał Podgórski z oddziału alergologiczno-pulmonologicznego Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płuc.

Wśród pozostałych badań warto wspomnieć o wideotorakoskopii i innych metodach stosowanych przez torakochirurgów, diagnostyce chorób obturacyjnych i śródmiąższowych, a także badaniu nadciśnienia płucnego.

Niezwykle ważnym działem leczenia pulmonologicznego jest onkologiczne leczenie personalizowane, w którym wykorzystuje się między innymi technologię AirView. Pamiętajmy, że zaawansowane leczenie może pomóc pacjentom odzyskać pełnię zdrowia i cieszyć się życiem bez ograniczeń.

Przypominamy, że Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc gra w wielkim finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już 28 stycznia w Szpitalu Pulmonologicznym odbędą się różne badania profilaktyczne, licytacja wspólnego treningu jogi lub porcji 50 pierogów własnoręcznie lepionych przez dyrektor Wiolettę Śląską-Zyśk. Serdecznie zapraszamy!