Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA INSTYTUTU ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNOŚCI PAN W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA INSTYTUTU ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNO...

LABORATORIUM BIOLOGII MOLEKULARNEJ

IRZiBŻ PAN
Sprzęt, nowoczesne technologie badawcze – i integracja działalności badawczej i wdrożeniowej naukowców. Zaglądamy do Laboratorium Biologii Molekularnej Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie.

TELEWIZJA KOPERNIK:  Laboratorium biologii molekularnej – brzmi trochę jakbyśmy dotykali technologii kosmicznej, rzeczywiście badacie pewien mikrokosmos?

prof. MONIKA KACZMAREK – KIEROWNIK LABORATORIUM BIOLOGII MOLEKULARNEJ IRZIBŻ PAN W OLSZTYNIE: Rzeczywiście, jak sama nazwa mówi, stosujemy metody badania molekuł, niewielkich, schodzimy w głąb komórki, na poziom nanometrów, bilionowych częściach metra, obserwujemy cząsteczki DNA, RNA właśnie na takim poziomie. 

TELEWIZJA KOPERNIK: Co umożliwiają prowadzone tu badania? 

prof. MONIKA KACZMAREK: Dotyczą te badania różnych aspektów, chcemy dowiedzieć się jak funkcjonuje układ rozrodczy danego gatunku, który ma problem z płodnością, albo badania aplikacyjne, chociażby te, które prowadzimy z uniwersytetem w Białymstoku, gdzie badamy aspekty tworzenia nowotworu płuc.

TELEWIZJA KOPERNIK: Powiedzmy o innowacjach, z których korzystacie w swojej pracy.

prof. MONIKA KACZMAREK: Oczywiście badania innowacyjne w takim stopniu, że wprowadzamy nowoczesne metody badawcze do naszego zaplecza, staramy się te technologie gromadzić, nie musi każdy naukowiec wydawać pieniędzy, ten sprzęt jest dostępny. 

TELEWIZJA KOPERNIK: Siedzimy przy jednym ze stanowisk roboczych, które znajdują się w tym miejscu, co ta maszyna umożliwia? Jak ułatwia badania? 

PAULA WOJNICZ - TECHNOLOG, LABORATORIUM BIOLOGII MOLEKULARNEJ IRZIBŻ PAN W OLSZTYNIE: Laboratorium dysponuje skanerem do mikromacierzy, jakość urządzenia w połączeniu z rozdzielczością pozwala na analizę ekspresji kilkudziesięciu tysięcy genów na powierzchni takiego slajdu, opiera się to na łączeniu komplementarnych par pomiędzy nukleotydami nici DNA.

TELEWIZJA KOPERNIK:  Co to za urządzenie i jak działa?

MAŁGORZATA SIKORA - STARSZY TECHNIK, LABORATORIUM BIOLOGII MOLEKULARNEJ IRZIBŻ PAN W OLSZTYNIE: Jest to digital PCR, metodę wykorzystujemy, gdy poziom ekspresji genów różni się nieznacznie, na tym chipie możemy wykonać 20 tysięcy reakcji PCR, które umożliwiają określenie liczby cząsteczek DNA. 

TELEWIZJA KOPERNIK:  Jak to miejsce pomaga młodemu naukowcowi? 

ŻANETA RELISZKO - DOKTORANTKA W IRZIBŻ PAN W OLSZTYNIE: Przede wszystkim to doskonałe zaplecze sprzętowe, możemy zgłaszać zapotrzebowanie, sprzęt jest dołączany, możemy rozwijać umiejętności na warsztatach i szkoleniach.